1248

جزئیات وبلاگ

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
- مقالات

موسسه «مورگان استنلی»: اپل سال آینده اولین کاهش فروش آیفون را تجربه می کند

یکی از تحلیلگران ارشد موسسه مالی و تحقیقاتی بسیار معتبر مورگان استنلی به نام کتی هوبرتی (Katy Huberty)، روز گذشته تحلیلی را در جریان یک کنفرانس سرمایه گذاری ارائه نمود که به هیچ وجه اهالی کوپرتینو را خوشنود نخواهد کرد.

این تحلیلگر باور دارد که در سال آینده میلادی اپل برای اولین با کاهش تقاضا برای آیفون مواجه خواهد شد و روند رو به رشد درخواست کاربران برای خرید این تلفن همراه متوقف می شود

موسسه یاد شده خبر می دهد که تقاضا برای آیفون در سال مالی ۲۰۱۶ (که از سه ماهه سوم سال تقویمی ۲۰۱۵ برای اپل آغاز می شود) تقاضا برای آیفون حدود ۶ درصد کاهش خواهد داشت.

این مسئله از جایی دارای اهمیت است که آیفون، از زمان عرضه اش در سال ۲۰۰۷، همواره با هر نسل جدید با رشد فروش مواجه بوده است؛ شرکت یاد شده در همان سال ۲۰۰۷ قادر گشته بود ۱.۴ میلیون دستگاه آیفون را به فروش برساند.

تا کنون کمترین ابراز علاقه کاربران نسبت به این تلفن همراه، مربوط به آیفون 5S بوده است اما در آن زمان هم به هیچ وجه رشد فروش متوقف نشد، بلکه صرفا کمتر از سال های پیش بود. اپل در سال ۲۰۱۲ موفق به فروش ۱۲۵ میلیون آیفون شده بود و این در حالیست که تا انتهای سال مالی ۲۰۱۵، این شرکت ۲۳۱ میلیون دستگاه به فروش رسانده است.

screen shot 2015-12-14 at 11.50.00-w600

موسسه مورگان استنلی باور دارد در سال مالی ۲۰۱۶، اپل موفق به فروش ۲۱۸ میلیون دستگاه آیفون خواهد شد و همین موضوع خبر از کاهش علاقه ای برابر با ۵.۷ درصد را شامل می شود. این در حالیست که خود خانم هوبرتی قبلا پیش بینی کرده بود که شرکت مورد بحث در سال مالی ۲۰۱۶ موفق به فروش ۲۴۷ میلیون دستگاه آیفون می شود.

اما علت این موضوع چیست؟ تحلیلگر یاد شده خبر می دهد که این موضوع ارتباط بسیاری به قیمت بالای آیفون در سایر بازارها و همچنین دامنه گسترش تلفن های هوشمند در کشورهای مختلف توسعه یافته دارد؛ بازارهایی که در آنها، اپل در پی یافتن کاربران جدید و همچنین افرادی است که آیفون های قبلی خود را بروز رسانی کنند.

در صورتی که اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند، اپل باید احساس خطر نماید چرا که بیش از دو سوم کل درآمدی های این شرکت از محل فروش آیفون کسب می شود. در صورتی که رشد فروش این تلفن همراه معکوس گردد، رشد کردن برای اپل نیز بسیار دشوار خواهد شد.

این در حالیست که برخی تحلیلگران دیگر نیز خبر داده بودند که احتمالا در سال ۲۰۱۶ چنین اتفاقی برای اپل رخ خواهد داد و از جای دیگر، گفتنی است که ارزش هر سهم اپل در بازار بورس به ۱۱۳ دلار رسیده؛ رقمی که در ماه مه سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۳۲ دلار بود.

با این حال موسسه مورگان استنلی باور دارد که با توجه به رشد فروش سایر سرویس ها و محصولات اپل همچون ساعت هوشمند و اپل تی وی جدید، درآمدها به شکل کلی در سال مالی ۲۰۱۶ تا ۲ درصد افزایش خواهند داشت.

موسسه «مورگان استنلی»: اپل سال آینده اولین کاهش فروش آیفون را تجربه می کند