1360

جزئیات وبلاگ

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
- مقالات

موزیلا از اردیبهشت ۹۵ پشتیبانی از سیستم عامل فایرفاکس را متوقف می‌کند

Firefox OS نام سیستم عاملی از سوی کمپانی موزیلا است که تاکنون این شرکت برای توسعه آن تلاش می‌کرد ولی اکنون تصمیم دارد تا آن را رها کرده و به‌مبحث اینترنت اشیا بپردازد.
 تاکنون موزیلا تلاش بسیاری برای زنده نگهداشتن سیستم عامل خود با نام FireFox OS انجام داده است اما این تلاش‌ها چندان نتیجه‌ای نداشته‌اند. این شرکت از سوی دیگر زیر فشار‌های مالی است و شاید این همان دلیلی است که مایکروسافت نیز در عرضه ویندوز ۱۰ برای موبایل تاخیر داشته و شرایط در کمپانی‌های دیگر نظیر اچ‌پی نیز این چنین است.

حال شرایط برای سیستم عامل فایرفاکس تغییر کرده و موزیلا به‌توسعه‌دهندگان خود گفته است که آخرین به‌روز رسانی از این سیستم‌عامل را برای تلفن‌های هوشمند در ماه مه منتشر کنند (نسخه ۲.۶) و بعد از آن تمرکز این شرکت از دنیای سیستم‌عامل‌ها کاهش خواهد یافت و روی اینترنت اشیا و اتصال دستگاه‌های مختلف به‌یکدیگر تمرکز خواهد کرد.

اپلیکیشن Marketplace ساختار جدیدی به‌خود خواهد گرفت و تمام اپلیکیشن‌های مربوط به اندروید، دسکتاپ و تبلت‌ها از آن جدا خواهند شد. البته اپلیکیشن‌های سیستم‌عامل فایرفاکس تا سال آینده پشتیبانی خواهند شد. بخش جدید توسعه این شرکت تحت‌ عنوان foxfooding همچنان به‌کار خود ادامه خواهد داد و تست‌های آن نیز روی تلفن‌های هوشمند موجود انجام خواهد شد.

اواخر سال گذشته بود که موزیلا تصمیم گرفت تا قدرت سخت‌افزاری مورد نیاز برای سیستم‌عاملش را کاهش دهد و در نتیجه تجربه‌کاربری روان‌تری را در تلفن‌های هوشمندش شاهد باشیم. با انجام این کار نیز انتظار می‌رفت که پروتکلی برای اینترنت اشیا و ارتباط دستگاه‌های مختلف با یکدیگر شکل گیرد.

موزیلا از اردیبهشت ۹۵ پشتیبانی از سیستم عامل فایرفاکس را متوقف می‌کند