1387

جزئیات وبلاگ

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
- مقالات

اضافه شدن آیکون‌های بیشتر در کنار لایک در فیس بوک

فیس بوک در آخرین بروزرسانی خود، از اضافه شدن آیکون‌های ویژه بروز احساسات در این برنامه خبر دارد که به زودی در دسترس تمامی مشترکین قرار می‌گیرد.

این آیکون‌ها شامل نشان دادن احساساتی از قبیل خشم، تعجب،شادی و عشق خواهند بوود که در کنار آیکون لایک قرار می‌گیرند، خواهند بود. امکان استفاده از این ویژگی جدید حتی در زمان استفاده برنامه از طریق کامپیو‌تر برای تمامی کاربران، تا چند روز دیگر و در آخرین بروز رسانی فیس بوک، فراهم می‌شود.
بنابر عقاید مدیران ارشد فیس بوک، با افزایش کاربران در این شبکه و اشتراک گذاشتن لحظه‌هایی خاص از زندگی‌شان نیاز به نشان دادن احساسات بیشتر از پسندیدن (like) به چشم می‌خورد. بنابراین با انجام مشورت‌های مداوم و همچنین آزمایش نمونه اولیه، آیکون‌های متفاوت و نشان دهنده احساسات بیشتری به این نرم افزار اضافه خواهد شد.
پیش بینی می‌شود، با اضافه شدن این ویژگی، فیس بوک، که تا کنون بیش از ۱٫۶ میلیارد مخاطب در سراسر جهان دارد، بیش از بیش محبوب شود.

با اضافه شدن شکلک‌های جدید، این سوال پیش می‌آید که در چه زمانی باید از هرکدام از آن‌ها استفاده کرد؟ در واقع چه زمانی مناسب است تا «دوست داشتن» (like) را به جای «عاشق بودن» (love) بگذاریم؟ چه زمانی چهره متعجب «وای» (wow) به گونه‌ای بی‌ادبانه محسوب می‌شود؟
در طول استفاده از این ویژگی در طول چندین ماه یا حتی چندین می‌توان به این سوال‌ها پاسخ داد. به طور مثال کافی است به پیشینه واکنش‌های اموجی (emoji) نگاه کنید. با وجود اینکه بیش از پنج سال از عمر آن‌ها می‌گذرد، همچنان معنا و مفهوم و دلالت‌های ذهنی جدیدی برای آن‌ها ایجاد می‌شود. همچنین معنای خاص هر شکلک به خود شخص بستگی دارد.

با این حال فیسبوک قواعد که در زیر بیان شده، برای این شکلک‌ها ارائه داده است.

اضافه شدن آیکون‌های بیشتر در کنار لایک در فیس بوکدوست داشتن (like): دستی سفید در واکنش‌های فیسبوک که دست کم گرفته شده، بیشتر درباره آن‌هایی که دوست دارند، صدق می‌کند تا پستی که به آن ابراز علاقه می‌کنند. علاقمندان هم به تغییرات فیسبوک و هم به پست‌های شما، با تمام احتمالات، بی‌تفاوت هستند. موافقت آن‌ها بیان می‌کند که آن را دیده‌اند، اما نمی‌توانند به خودشان زحمت دهند تا با واکنش‌های احساسی بیشتری کار کنند. علاقمندان خونسرد، غیرصمیمی و بی‌تعلق هستند: آن‌ها این را بهتر از صمیمی و مشتاق بودن در اینترنت می‌دانند.

 

عاشق بودن (love): استفاده از قلب زمانی که واقعا چیزی را دوست دارید، این «دوست داشتن» است اما به همراه احساس. «عاشق بودن» صبورانه، مهربانانه و بی‌غرض است. این یک نشان آزادانه از مثبت بودن است. در مثالی برای تراژدی، فرد تصور می‌کند که دکمه «عاشق بودن» نشانی برای یکدلی و حمایت هم خواهد بود. اما به طور کلی، این را همانند واکنش عمیق «خدای من، عاشقش هستم» بدانید.

 (Haha): از LOL، LMAO، ROFL، هر کدام را می‌خواهید استفاده کنید: زمانی که چیزی شما را می‌خنداند، چه بلند چه با خودتان، از این واکنش‌ها استفاده می‌کنید. «‌ها‌ها» جایگاه متفاوتی را اشغال می‌کند، چرا که بسیاری از چیزهایی که برای شما جالب به نظر می‌آیند، حس تحقیر (وای) و تحسین (عاشق بودن) را هم برمی انگیزند. مخاطبانتان را به این منظور در نظر داشته باشد. شما نمی‌خواهید جز افرادی باشید که در میان شلوغی‌های «خنده»، قلب بگذارید.
 
 (wow): به طور گسترده‌ای برای گفتارهای جدید جعلی، یاوه سرایی‌های بیش از حد شخصی و بیشتر چیزهایی که آشنا‌هایتان به اشتراک می‌گذارند بکار می‌رود. به نظر من، وای تبدیل به مورد نیاز‌ترین بیان بی‌کلام برای تحقیر مسکوت و شک فیسبوکی شده است. این «وای» به معنای «… جدی می‌گی؟» است، نه عکس العمل «وای» در مقابل عکس‌های گرفته شده از زمین. این راه خوبی برای ابراز عدم رضایتتان از چیزی است بدون اینکه از یکسری خط قرمز‌ها رد و تبدیل به شخص منفوری شوید.

 
ا(sad): ارائه اولویت‌های فرهنگی و الگوریتمی فیسبوک برای هر چیز مثبت و موفق و تصور سناریوهای مختلفی که «ناراحت» در آن نیاز است کمی سخت می‌باشد. می‌توانید در اعلان‌های شخصی – مرگ، طلاق و غیره- که براساس تجربه «دوست داشتن» آن‌ها نامناسب است، از این استفاده کنید. اما آیا این نوعی از اموجی غیر صمیمیت نیست؟ به نظر ما قلبمان در بیان توجه به کسی باید بیشتر درگیر شود.

 
 (angry): برای تقابل مستقیم و بیش از حد پرخاشگرانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، چهره خشمگین برای بیان اتحاد صادقانه ایده آل است- مثلا «من هم به اندازه شما از مقاله خبری مضحک و تفکر احمقانه و اجتناب ناپذیر عصبانی هستم.» زمانی که با فرستنده مطلب موافقید از آن استفاده می‌کنید، نه وقتی که شما خودتان از چیزی که فرستاده است، عصبانی باشید. در غیر این صورت شما یک پرخاشگر مجهول و به نوعی بی‌پروا خواهید بود.

اضافه شدن آیکون‌های بیشتر در کنار لایک در فیس بوک