1454

جزئیات وبلاگ

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
- مقالات

ابر رایانه واتسون با قابلیت شناسایی تصاویر، محتویات عکس‌ ها را به درستی تشخیص می‌دهد

شنیدن نام واتسون گزینه‌های بسیاری را به ذهنمان متبادر می‌کند؛ شاید اولین گزینه، دستیار منطقی و هوشمند شرلوک هلمز باشد. اما ابر رایانه‌ی آی بی اِم در طول سال‌های گذشته در حال شناساندن خود به عنوان یک رایانه‌ی قدرتمند و در عین حال هوشمند است که حتی شکست انسان را نیز در یک مسابقه‌ی پرسش و پاسخ در کارنامه دارد. آی بی اِم همواره این ابر رایانه را بیش از پیش توسعه داده و قابلیت‌های جدیدی را به آن اضافه می‌کند. براساس اطلاعات ارائه شده آخرین قابلیت اضافه شده به این دستیار صوتی هوشمند، امکان شناسایی تصاویر (Image Recognition) است. در صورتی که تصاویر خود را به واتسون ارائه کنید، این ابررایانه قادر است با تشخیص فاکتور‌ها و المان‌های موجود در تصویر، برداشت خود را که بسیار حیرت‌آور است، ارائه کند.

ابر رایانه‌ی IBM هر روز توانایی‌های جدیدی را به دست می‌آورد. کمپانی آی بی اِم اعلام کرده که واتسون از ابتدای سال جاری میلادی قادر است با بهره‌گیری از فناوری شناسایی تصاویر، فاکتور‌ها و المان‌های موجود در تصاویر را تفکیک کرده، تشخیص داده و برداشت جالب و بعضا حیرت‌آور خود را ارائه کند

با استفاده از این سرویس که آی بی اِم بصورت رایگان در اختیار تمام کاربران قرار داده، می‌توان آدرس اینترنتی یک تصویر یا خود تصویر را به واتسون تحویل داده و برداشت وی را دریافت کرد. برای استفاده از این سرویس کافی است تا به اینجامراجعه کرده و در کادرهای مشخص شده تصویر مورد نظر را آپلود کرده یا آدرس تصویر دلخواه خود را وارد کنید.

البته آی بی اِم امکان آموزش هر چه بیشتر واتسون را نیز فراهم کرده است. بطوریکه می‌توان با آپلود کردن تصویر دلخواه و تعیین فاکتورهای مورد نظر که Classifier نامیده می‌شوند، به آموزش واتسون پرداخت. البته برای آموزش کاربران ملزم به آپلود کردن بیش از ۵۰ تصویر هستند تا از این طریق واتسون بتواند با شناسایی المان‌های مهم و مشترک در تصاویر، در صورت آپلود شدن تصاویر مشابه، شناخت درستی داشته باشد.

آی بی اِم مستندات این سرویس را نیز بصورت متن باز در اینجا منتشر کرده که با استفاده از آن علاقمندان قادرند قابلیت مورد نظر را در رایانه‌های خود پیاده کنند.

ابر رایانه واتسون با قابلیت شناسایی تصاویر، محتویات عکس‌ ها را به درستی تشخیص می‌دهد