1868

جزئیات وبلاگ

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
- مقالات

سرویس استریم Groove Music به پایان راه خود رسید

سرویس اشتراک موسیقی Groove Music به پایان راه خود رسید، مایکروسافت امروز ضمن اعلام این خبر اظهار داشته که مشتریان سرویس استریم موسیقی Groove Music به رایگان به سرویس Spotify مهاجرت داده خواهند شد. در نتیجه این تصمیم مایکروسافت Groove Music صرفا برای گوش کردن موسیقی آفلاین یا فایل های موسیقی موجود در حساب وان درایو کاربر استفاده خواهد داشت.در دنیای امروزی بسیاری از کاربران در کشورهایی که سرعت و قیمت اینترنت مناسبی دارند، از سرویس های استریم موسیقی بهره می‌برند که البته اسپاتیفای را باید سلطان بلامنازع این عرصه دانست. مایکروسافت همزمان با عرضه ویندوز 10 تلاش زیادی برای جا انداختن سرویس استریم موسیقی خود یعنی Groove Music داشت که البته هیچ‌گاه نتوانست در مقابله با اسپاتیفای غول دنیای موسیقی توفیق چندانی کسب کند.

امروز مایکروسافت رسما اعلام کرد که سرویس استریم موسیقی Groove Music به پایان راه خود رسیده است، البته فعالیت این سرویس تا 31 ماه دسامبر ادامه خواهد داشت و پس از آن این سرویس به‌طور کامل به پایان راه خود خواهد رسید.

مایکروسافت برای مشترکان سرویس موسیقی خود این امکان را فراهم کرده تا پلی لیست Groove خود را به سرویس محبوب اسپاتیفای انتقال دهند.

جری جانسون مدیر کل بخش Microsoft Groove در مورد این اتفاق توضیح داده:

به‌لطف تداوم رشد و پیشرفت استریم موسیقی در دنیای امروز، تمام قطعه های موسیقی موجود در سراسر دنیا به‌سادگی و روی دستگاه های مختلف در دسترس قرار گرفته اند و شیوه های جدیدی برای کشف و تجربه موسیقی را فراهم آورده اند. از آنجا که ما همواره به ندای مشتریان خود گوش داده ایم، به‌خوبی آگاه هستیم که آنها مایل به تجربه بهترین سرویس استریم موسیقی، بزرگترین آرشیو موسیقی و سرویس های اشتراک متنوع هستند.
بنابراین ما از اعلام افزایش سطح همکاری خود با اسپاتیفای بسیار خوشحال هستیم، چرا که از هفته جاری بزرگترین سرویس استریم موسیقی یعنی اسپاتیفای در اختیار کاربران سرویس Groove Music خواهد بود. از هفته جاری کاربران سرویس Groove Music قادر خواهند بود تا تمامی پلی لیست ها و مجموعه های موسیقی خود را مستقیما به سرویس اسپاتیفای منتقل کنند، علاوه بر این امکان، کاربران ما از اشتراک 60 روزه رایگان سرویس Spotify Premium نیز بهره‌مند خواهند بود.
مایکروسافت طی اعلام این خبر، جزییاتی را در مورد این تغییر اعلام داشته است:

از ابتدای هفته جاری یک به‌روزرسانی برای اپلیکیشن Groove Music در اختیار اینسایدرها قرار خواهد گرفت که امکان انتقال موسیقی را به اسپاتیفای ممکن خواهد ساخت. عرضه عمومی این به‌روزرسانی از تاریخ 9 اکتبر شروع خواهد شد که به‌موجب آن تمامی کاربران امکان انتقال موسیقی خود را از سرویس Groove Music به Spotify پیدا خواهند کرد. محتوای آنلاین Groove Music حداقل تا تاریخ 31 ژانویه 2018 دردسترس خواهد بود تا کاربران بتوانند ساده تر و در فرصت مناسب به سرویس اسپاتیفای نقل مکان کنند.
شکست در نبرد با اسپاتیفای
دلیل اصلی کنار گذاشتن سرویس Groove چیست؟ حقیقت این است که ریشه های اسپاتیفای در این صنعت بسیار عمیق است و این نبرد از ابتدا بسیار دشوار و نابرابر بوده است. اسپاتیفای در بیش از 60 کشور دنیا حضور رسمی دارد، اشتراک های خانوادگی و مناسبی را ارایه می‌کند، بیش از 140 میلیون کاربر فعال را همراه خود دارد که بیش از 60 میلیون نفر از آنها حق اشتراک می‌پردازند. در طرف دیگر سرویس Groove تعداد بسیار اندکی کاربر را دارا است و از این حیث اختلاف بسیار فاحشی با اسپاتیفای دارد.

مایکروسافت با درک عدم امکان پشت سر گذاشتن یا حتی رقابت با اسپاتیفای تصمیم گرفته به این نبرد از ابتدا باخته پایان دهد.

چه اتفاقی برسر Groove خواهد آمد؟
مرگ سرویس Groove به‌معنی کنار گذاشته شدن توسعه اپلیکیشن Groove Music نیست، چرا که این اپلیکیشن برای کامپیوترها و گوشی های ویندوزی و همچنین اکس باکس همچنان به‌روز خواهد شد و کارکرد بهتری پیدا خواهد کرد، اما تمامی ویژگی های مربوط به سرویس Groove Music از آن حذف خواهند شد، که از آن جمله می‌توان به:

رادیو
جستجوی آنلاین موسیقی
موسیقی های پیشنهادی
استور تهیه موسیقی
پخش ویدیو کلیپ های آنلاین
اشاره کرد. اما مواردی نظیر امکان گوش کردن به موسیقی آفلاین، قطعه های ذخیره شده در وان درایو همچنان به قوت خود باقی خواهند ماند.

آسیب به اعتماد کاربران
برای من که یکی از کاربران و طرفداران سرویس Groove Music Pass هستم، اخبار امروز تا حد زیادی ناامید کننده و نگران کننده بود. البته که در غول بودن اسپاتیفای و سیطره آن بر صنعت موسیقی آنلاین شکی نیست و تصمیم مایکروسافت برای جلوگیری از ضرر اقتصادی بیشتر در یک نبرد دشوار قابل فهم است، اما حقیقت این است که چنین تصمیمی به وجهه این شرکت در میان کاربران معمولی آسیب وارد خواهد کرد.آیا در دراز مدت این اتفاق برای دیگر سرویس ها و محصولات این شرکت رخ خواهد داد؟ آیا سرویس استریم ویدیو مایکروسافت یعنی Movies & TV به رقابت با غول این عرصه یعنی آمازون ادامه خواهد داد؟ میکسر در مقابل توییچ چه آینده ای خواهد داشت؟ یا بینگ در مقابل موتور جستجوی گوگل؟ تمامی این سرویس های مواردی هستند که مایکروسافت در آنها نفر اول نیست، آیا مایکروسافت روزی این سرویس ها را نیز بازنشسته خواهد کرد؟

آنچه که مسلم است بخش عمده ای از شکست سرویس Groove را باید در شکست مایکروسافت در عرصه گوشی های هوشمند جستجو کرد، چرا که بیش از نیمی از استریم موسیقی توسط گوشی های هوشمند انجام می‌گیرد و با نبود یک پلتفرم موبایل سرویس استریم موسیقی این شرکت نیز سرنوشتی جز این را نمی‌توانست پیدا کند.

سرویس استریم Groove Music به پایان راه خود رسید